Herbaty, które pobudzają – musisz je poznać!

Kawa uznawana jest za najlepszy sposób, by postawić człowieka na nogi, jednak nie każdy może lub chce ją spożywać. W momentach spadku energii nie trzeba wybierać kalorycznych i sztucznych napojów. Niektóre herbaty na pobudzenie dodają energii równie dobrze, a nawet lepiej niż kawa. Dzieje się tak ze względu na zawartość kofeiny w niektórych składnikach oraz dodatków, które z natury dodają energii.

Jednym z takich przykładów jest Yerba Mate, czyli herbata z ostrokrzewu paragwajskiego. Susz z tej rośliny zawiera spore dawki kofeiny, dlatego herbata wykazuje silne działanie pobudzające. Popularnością cieszy się przede wszystkim w Ameryce Południowej. Przygotowywana jest w specjalnym naczyniu zwanym matero i pita przez bombillę, słomkę z sitkiem, dzięki któremu susz nie jest zaciągany razem z napojem. W krajach Ameryki Południowej na ulicach powystawiane są specjalne automaty, w których można nie tylko zakupić mate, ale również ją przyrządzić. Yerba Mate to herbata pobudzająca, która nie jest parzona. Woda, którą się ją zalewa powinna mieć około 70 st. Celsjusza.

Jagody guarany to kolejny sposób na pobudzenie poprzez picie herbaty. O ile działanie mate jest szybkie i długotrwałe, w przypadku guarany uwolnienie energii następuje powoli, stopniowo, jednak utrzymuje się w ciele przez cały dzień. Guarana rośnie przeważnie w dżungli amazońskiej, a składnik, który pobudza, ma podobne działanie do kofeiny. Dodatkowo, oprócz zastrzyku energii herbata z guaraną korzystnie wpłynie na koncentrację, pamięć, zdolność logicznego myślenia i szybkiej reakcji.

Ginkgo to inaczej miłorząb, który stosowany jest od pokoleń. Herbata z liści ginkgo dodaje energii, poprawia pamięć, a nawet leczy niektóre choroby. Liście tej rośliny stosowane były w tradycyjnej chińskiej medycynie od wieków. Posiada wiele aktywnych składników, które korzystnie wpływają na zdrowie. To jedna z herbat pobudzających, która ma korzystny wpływ nie tylko na braki energii, ale również na kiepskie samopoczucie.