Tag: herbaty

Czym cechuje się herbata i czy warto ją pić?

Herbata posiada wiele argumentów przemawiających za tym, aby była najlepszym napojem w ciągu dnia. Powody dla których można ją pić zaczynają się od błahych, jak np. dla towarzystwa lub zaspokojenia pragnienia, a kończą na możliwości przywołania wspomnień, wspomaganiu zdrowia lub możliwości pobudzenia. Herbata może być łączona według własnych upodobań, dzięki temu będzie wyjątkowa i niepowtarzalna.

Czy herbata posiada właściwości zdrowotne?

Według naukowców herbata (https://www.czasnaherbate.net/herbaty-c-2.html) posiada wiele substancji, które służą zdrowiu. Jednak musi ona być wysokiej jakości, najlepiej liściasta, by móc ocenić ich stan i wyciągnąć z naparu najwięcej. Najzdrowszą herbatą jest zielona, która posiada najwięcej organicznych związków chemicznych nazywanych flawonoidami. Odpowiedzialne są one za likwidacje wolnych rodników, uszkadzających komórki oraz sprzyjających nowotworom. W innych gatunkach substancje te są zawarte w mniejszej ilości, jednak również działają dobroczynnie na organizm.

Dodatkowo herbata doskonale nawadnia organizm, zwiększa wytrzymałość fizyczną, a zielona wspomaga spalanie tłuszczu. Napar ten w swoim składzie zawiera także kofeinę i teinę, dzięki temu pobudza organizm często lepiej niż kawa. Zmniejsza ryzyko zawałów, chorób zwyrodnieniowych czy też chorób krążenia.

Czy picie herbaty może być niewskazane?

Mimo ogromu zalet picia herbat, pojawiają się także minusy ich parzenia. Pierwszym jaki można zauważyć jest podnoszenie ciśnienia. To co jest zaletą może okazać się wadą, ponieważ kofeina i teina są substancjami pobudzającymi i osoby z chorobami krążenia nie powinny nadużywać tego napoju. Herbata także wpływa na odbarwianie zębów, dlatego jest niewskazana dla osób je wybielających lub mających problemy z płytką nazębną. Nie jest polecana również anemikom, gdyż zaburza wchłanianie żelaza.

Co warto wziąć pod uwagę wybierając herbatę?

Wybierając herbaty warto wziąć pod uwagę skład, gdyż często okazuje się, że produkt z herbatą ma niewiele wspólnego i w rezultacie pije się aromatyczną wodę lub sok. Powinno się wybierać liściaste, z pączkami kwiatów lub zrobione z jej łodyżek. Najlepiej unikać herbat, które w składzie posiadają dopełniacze, aromaty albo soki. Powodują zaburzenia smakowe i zmniejszają dobroczynne działanie herbat.

Czasnaherbate

Czym się wyróżnia herbata z Japonii?

Herbata należy niewątpliwie do najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Istnieje tak wiele odmian, że praktycznie każdy może znaleźć wśród nich smak, który go zachwyci! Jednym z krajów które uważa się za ojczyznę najlepszej herbaty, jest Japonia. Czym wyróżnia się japońska herbata i co czyni ją tak wyjątkową? 

Ceremonia picia herbaty 

W Japonii do całego procesu przygotowywania i podawania herbaty przywiązuje się ogromną wagę. Istnieją nawet specjalne kursy, które uczą tej sztuki! Napój podawany jest w specjalnych pawilonach ogrodowych, zapewniających spokój i ciszę. Ceremonia picia herbaty to tradycja, która istnieje w Japonii od wieków. 

Co wyróżnia japońską herbatę? – (Zobacz

W Japonii nie są popularne czarne herbaty, po które tak chętnie sięgamy w Europie. Istnieją tutaj za to setki odmian herbaty zielonej, która słusznie uważana jest za wyjątkowo cenny napój- zawiera mnóstwo wartościowych składników i ma bardzo korzystne działanie na cały  organizm. 

Herbata z Japonii wyróżnia się delikatnym smakiem i charakterystycznym, szmaragdowo- zielonym kolorem. Często wyczuwalne są w niej także nuty owocowe. Herbata z Japonii która zdobywa obecnie coraz większą popularność w Polsce to matcha, czyli sproszkowana zielona herbata o licznych właściwościach zdrowotnych, intensywnym zielonym kolorze i słodkim posmaku. Tę niezwykle modną odmianę w Japonii można spotkać na każdym kroku. Na szczęście, również w Polsce jest już dostępna w większości sklepów z herbatą. Innym popularnym rodzajem japońskiej herbaty jest sencha, która charakteryzuje się wyraźnie odczuwalną nutką goryczy, a także intensywnym smakiem i aromatem. 

Japońska herbata we własnym domu 

Większość Japończyków nie wyobraża sobie dnia bez zielonej herbaty. Dzięki temu, że świetnej jakości herbata z Japonii jest dostępna także w Polsce, każdy z nas może poznać wyjątkowe walory smakowe tego napoju! Warto eksperymentować z różnymi odmianami – w ten sposób można przekonać się, że poszczególne rodzaje mogą znacznie różnić się od siebie smakiem! 

Czas na Herbatę